Projekt „Akademia Pełni Życia”


Jadłospis uczestników DDP


14.08.2018 r. Nasze wspomnienia młodości to zapach polnych kwiatów i ziół…

W dniu dzisiejszym podopieczni brali udział w zajęciach z zakresu ergoterapii, których efektem były pięknie wykonane kompozycje z kwiatów i ziół. Przygotowane wiązanki Seniorzy w dniu jutrzejszym poświęcą podczas uroczystości kościelnych z okazji święta Matki Boskiej Zielnej.
Galeria


13.08.2018 r. Spotkanie z misjonarką, Panią Anną Burkiewicz


13 sierpnia 2018 r. wspólnie z Panią Anną Burkiewicz wyruszyliśmy do Peru – oczywiście tylko w opowieściach. Pani Anna pięć lat spędziła w dżungli nad Amazonką w wiosce dla trędowatych. Pracowała jako katechetka, przygotowywała do sakramentów, pomagała potrzebującym. W czasie spotkania zorganizowanego dla Seniorów Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych w Jaśle w ciekawy sposób przedstawiła informacje na temat położenia, środowiska przyrodniczego i życia mieszkańców tego kraju. Opowiedziała o zwyczajach oraz codziennych radościach i smutkach, z którymi borykają się mieszkańcy. Seniorzy mieli okazję zobaczyć ciekawe, ręcznie wykonane pamiątki przywiezione z Ameryki Południowej m.in. ozdoby używane przez Indian do tańca, pięknie haftowane makatki, skórę z węża. Mogli przymierzyć stroje i ozdoby, dowiedzieć się, jak powstają ubrania czy biżuteria. Dziękujemy Pani Ani, że zechciała podzielić się swoim świadectwem misyjnym. Wspólnie spędzony czas minął szybko, trudno było nam się rozstać, ale Pani Ania obiecała, że nas jeszcze odwiedzi… 😊

Galeria
13.08.2018 r. Urodziny


W poniedziałkowe upalne popołudnie 13 sierpnia 2018 r. Seniorzy Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych w Jaśle spotkali się w auli na wspólnym świętowaniu 76 urodzin Pani Genowefy. Po zdmuchnięciu świeczek na torcie, przy akompaniamencie saksofonu wszyscy zaśpiewali dla koleżanki gromkie „Sto lat” i Gwiazdkę pomyślności”. Pani Genowefie życzymy dużo zdrowia, pogody ducha, spełnienia marzeń, niech każdy dzień będzie tym najpiękniejszym 😊 
Galeria


10.08.2018 r. Tańcowała igła z nitką…

Podczas zajęć z terapii zajęciowej Seniorzy wykonywali formy i wykroje, które przenosili na płótno, wykrawali i szyli kolorowe tulipany z materiałów. Gotowe kwiaty stanowią przepiękny wystrój naszej pracowni terapeutycznej. 
Galeria


Koncert Dawida Wojnarowicza – solisty Jasielskiego Domu Kultury w Jaśle 07.08.2018 r.


W dniu dzisiejszym odbył się przepiękny koncert Dawida Wojnarowicza w naszym Domu. Podczas swojego występu zaprezentował nam nie tylko piosenki rozrywkowe, ale również religijne. Wszyscy chętnie wspólnie śpiewali z Dawidem.
Po koncercie seniorzy gorąco mu gratulowali. Serdecznie dziękujemy młodemu artyście za przepiękny koncert i już czekamy na kolejne odwiedziny.

Galeria zdjęćSpotkanie biesiadno-taneczne 06.08.2018 r.


Dzisiaj w Dziennym Domu Pomocy dla Osób Starszych odbyło się spotkanie biesiadno-taneczne. W ramach imprezy seniorzy mieli okazję zintegrować się, potańczyć i pośpiewać pieśni o tematyce patriotycznej i biesiadnej. Serdecznie dziękujemy naszym młodym gościom: uczniom Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaśle: Weronice Szerląg, Oliwii Dębskiej, Dawidowi Wojnarowiczowi oraz uczniowi I Liceum Ogólokształcącego w Jaśle Szymonowi Syzdkowi za pomoc w zorganizowaniu spotkania i wspólną zabawę.
Wszyscy bawili się wyśmienicie. Z całą pewnością to nie ostatnie takie spotkanie…

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.31.07.2018 r. Spotkanie z pszczelarzem

We wtorek 31 lipca 2018 r. Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych w Jaśle odwiedził pan Sławomir Piotrowski-pszczelarz z Jasła, który przedstawił podopiecznym prelekcję na temat roli pszczół w przyrodzie. Przekazał także wiele ciekawostek np. jak pszczoła trafia do swojego ula, na jaką odległość od niego odlatuje, dlaczego upodobała sobie niektóre kwiaty. Opowiedział o najbardziej znanym produkcie pszczelim jakim jest miód ,o jego gatunkach i walorach odżywczych, a także jak rozpoznać prawdziwy miód wśród wielu oferowanych w sprzedaży. Prowadzący zaprezentował również odzież chroniącą pszczelarza i niezbędne akcesoria potrzebne, by zbliżyć się do ula. Można było z bliska przyjrzeć się owadom. Pan Sławomir podarował nam miód pochodzący z jego własnej pasieki. Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem podopiecznych i pracowników naszego Domu.


Galeria31.07.2018 r. Spotkanie z wizażystką


Tego dnia odbył się również wykład o współczesnym wizerunku seniora. Gościliśmy Panią Magdalenę Sajdak – stylistkę i wizażystkę. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jak dobierać strój odpowiednio do wieku, typu sylwetki i sytuacji. Prowadząca przekonywała, że elegancja nie ma metryki i że warto dbać o wygląd w każdym wieku. Prezentowała zdjęcia dobrze ubranych Polek, a także pokazała jak ubierają się seniorzy za granicą. Dziękujemy za spotkanie.


Galeria23.07.2018 r. Warsztaty edukacyjno-przyrodnicze

We wtorek 23 lipca 2018 r. w Dziennym Domu Pomocy w Jaśle gościliśmy pracownika Magurskiego Parku Narodowego. Pani Urszula Olchawa poprowadziła warsztaty edukacyjno- przyrodnicze dla naszych podopiecznych. W części teoretycznej uczestnicy ,,zapoznali się” z orlikiem krzykliwym, który jest symbolem Parku. Dowiedzieli się, jakie cechy charakteryzują orlika, gdzie może zakładać gniazda, czym się odżywia, jak żeruje i dlaczego jest on ptakiem rzadkim. W części praktycznej warsztatów ,,Nasze drzewa”, seniorzy mieli za zadanie po kształcie, kolorze i wielkości liści odgadnąć z jakiego drzewa one pochodzą. Na koniec zajęć z suszonych traw, kwiatów, liści i szyszek podopieczni według własnego pomysłu wykonali kartkę Magurskiego Parku Narodowego. Serdecznie dziękujemy Pani Urszuli za przybycie.


Galeria23.07.2018 r. Spotkanie z pracownikiem Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle

Tego dnia mieliśmy również zaszczyt gościć pracownika Państwowej Straży Pożarnej ,który przeprowadził pogadankę ,,Bezpieczeństwo pożarowe”. Brygadier Wacław Pasterczyk starał się przekazać jak najwięcej informacji seniorom, w jaki sposób ustrzec się przed czadem, jak prawidłowo dbać o stan techniczny urządzeń grzewczych i przewodów kominowych, a także jak postępować w przypadku realnego zagrożenia pożarem. Dziękujemy za spotkanie.


Galeria17-30.07.2018 r. Wolontariuszki w Dziennym Domu dla Osób Starszych


Wolontariuszki MOPS przygotowały ciekawe zajęcia na lipcowe popołudnia dla podopiecznych Dziennego Domu Pomocy w Jaśle. Były to : ,, Gimnastyka dla dłoni” i ćwiczenia pod hasłem ,, Jak cieszyć się życiem”. Jedna z wolontariuszek - harcerek przy akompaniamencie gitary śpiewała znane pieśni harcerskie i wojskowe.


Galeria16.07.2018 r. Występ dzieci ze świetlicy ,,Radosna Przystań”

W lipcu w Dziennym Domu Pomocy w Jaśle wystąpiły dzieci ze świetlicy ,,Radosna Przystań”. Rozbawiły seniorów humorystycznym przedstawieniem pt. ,,Pinokio”. Zaprezentowały również wiele wierszy, zaśpiewały i zatańczyły. Bardzo dziękujemy dzieciom za występ i Paniom za przybycie.


Galeria
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle zaprasza do udziału w projekcie „Akademia Pełni Życia

Projekt adresowany jest do osób niesamodzielnych w wieku 60 +, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspakajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, zamieszkałych w województwie podkarpackim na terenie miasta Jasła.

W ramach projektu oferujemy:
a) usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne w tym m.in. pomoc w utrzymaniu higieny osobistej;
b) zajęcia zwiększające sprawność fizyczną;
c) wyjazdy do placówek kulturalnych;
d) terapię zajęciową obejmującą m.in: artterapię (zajęcia plastyczne, decoupage, origami), muzykoterapię, chorepoterapię, zajęcia krawieckie;
e) psychoterapię;
f) prelekcje w zakresie racjonalnego trybu życia;
g) zajęcia rekreacyjno – towarzyskie;
h) pracę socjalną.

Powyższe formy wsparcia są realizowane w Dziennym Domu Pomocy dla Osób Starszych w Jaśle w dni robocze od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie. Uczestnikom projektu zapewnione są 2 posiłki dziennie w siedzibie Dziennego Domu Pomocy dla osób starszych, (śniadanie i obiad) oraz dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się dowóz z miejsca zamieszkania do i z Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych.

Wymagane dokumenty:
1. Wypełnienie kwestionariusza ankiety wraz z wymaganymi oświadczeniami (na miejscu w biurze projektu) oraz dostarczenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego bycie osobą niesamodzielną;
2. W przypadku osób z orzeczoną niepełnosprawnością, przedłożenie podczas składania dokumentów rekrutacyjnych dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność np. orzeczenie lekarskie;
3. W przypadku osób, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego, o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej przedłożenie podczas składania dokumentów rekrutacyjnych dokument potwierdzający dochód, np. zaświadczenie z ZUS;

Celem projektu jest poprawa funkcjonowania 29 osób niesamodzielnych w wieku powyżej 60 roku życia zamieszkałych w Jaśle w sferze fizycznej, intelektualnej, społecznej, kulturalnej poprzez utworzenie 29 miejsc opieki oraz świadczenie usług w nowo utworzonym Dziennym Domu Pomocy w Jaśle do 31.12.2019r.

Projekt dofinasowany z Funduszy Europejskich, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VIII, Działanie 8.3 Dofinasowanie projektu z UE: 1 687 535,97 zł

Zapisy i szczegółowe informacje:
Nabór uczestników trwa do 27.07.2018r.
Biuro projektu: Jasło, ul. Szkolna 25, pok. 311, tel. 13 4437015 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.mopsjaslo.pl

REGULAMIN REKRUTACJI

Wycieczka do placówki kulturalnej w Rzeszowie


W dniu 26.06.2018r. został zorganizowany dla uczestników projektu w ramach wyjazdów do placówek kulturalnych wyjazd do kina HELIOS w Rzeszowie na projekcję filmu „Najlepszy” reż. Łukasza Palkowskiego. Film przedstawia historię życia Jerzego Górskiego, który mimo przeciwności został mistrzem świata w podwójnym triatlonie. Wycieczka zakończyła się wspólnym obiadem. W wyjeździe wzięło udział 15 uczestników projektu.

Celem wyjazdu było zwiększenie zainteresowań i tym samym udziału uczestników projektu w życiu kulturalnym.


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle zaprasza do udziału w projekcie „Akademia Pełni Życia

Projekt adresowany jest do osób niesamodzielnych w wieku 60 +, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspakajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, zamieszkałych w województwie podkarpackim na terenie miasta Jasła.

Do udziału w projekcie preferowane są osoby, których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, osoby doświadczające wielokrotnego wykluczenia, osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, osoby z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami rozwojowymi, osoby korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

Celem projektu jest poprawa funkcjonowania 29 osób niesamodzielnych w wieku powyżej 60 roku życia zamieszkałych w Jaśle w sferze fizycznej, intelektualnej, społecznej, kulturalnej poprzez utworzenie 29 miejsc opieki oraz świadczenie usług w nowo utworzonym Dziennym Domu Pomocy w Jaśle do 31.12.2019r.

W ramach projektu oferujemy:

  1. usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne w tym m.in. pomoc w utrzymaniu higieny osobistej;
  2. zajęcia zwiększające sprawność fizyczną;
  3. wyjazdy do placówek kulturalnych;
  4. terapię zajęciową która obejmie m.in: artterapię (zajęcia plastyczne, decoupage, origami), muzykoterapię, chorepoterapię, zajęcia krawieckie;
  5. psychoterapię;
  6. prelekcje w zakresie racjonalnego trybu życia;
  7. zajęcia rekreacyjno – towarzyskie;
  8. pracę socjalną.

Powyższe formy wsparcia są realizowane w Dziennym Domu Pomocy dla Osób Starszych w Jaśle w dni robocze od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie.

Ponadto na czas uczestnictwa w formach wsparcia Uczestnikom/Uczestniczkom projektu zapewnione są 2 posiłki dziennie w siedzibie Dziennego Domu Pomocy dla osób starszych, (śniadanie i obiad) oraz dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się dowóz z miejsca zamieszkania do i z Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych.

Nabór uczestników trwa do 15.05.2018r.

Formularze rekrutacyjne można składać osobiście lub za pośrednictwem osób trzecich w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej w Jaśle u pracowników socjalnych jak również w biurze projektu – pokój 311. Do formularza rekrutacyjnego Kandydat jest zobowiązany dołączyć zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb. W przypadku osób z orzeczoną niepełnosprawnością, przedłożenia orzeczenia podczas składania dokumentów rekrutacyjnych.

Więcej informacji można uzyskać w biurze projektu: Jasło, ul. Szkolna 25, pok. 311, tel. 13 4464328 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.   lub na stronie internetowej www.mopsjaslo.pl .

Projekt dofinasowany z Funduszy Europejskich, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VIII, Działanie 8.3

Dofinasowanie projektu z UE: 1 687 535,97 zł

Regulamin rekrutacji do pobrania

Od marca bieżącego roku rozpoczęła się realizacja działań w ramach projektu „Akademia Pełni Życia”, RPO WP Oś Priorytetowa VIII, Działanie 8.3. realizowanych w Dziennym Domu Pomocy dla Osób Starszych w Jaśle.

W ramach projektu osoby starsze w wieku 60+, niesamodzielne, zamieszkałe na terenie miasta Jasła mają możliwość korzystania z następujących form wsparcia:
1. Usług opiekuńczych i pielęgnacyjnych
2. Zajęć zwiększających sprawność fizyczną
3. Terapii zajęciowej
4. Psychoterapii grupowej oraz indywidualnej
5. Zajęć rekreacyjno-towarzyskich
W ramach projektu do dyspozycji osób starszych przygotowano pomieszczenie klubowe z biblioteczką, w którym zorganizowana została biblioteczka wraz z kącikiem prasowym oraz filmowym. W celu zapewnienia Uczestnikom projektu możliwości odpoczynku w trakcie zajęć, utworzono specjalny pokój odpoczynku.

W najbliższym czasie dla uczestników projektu zostaną zorganizowane wyjazdy do placówek kulturalnych (tj. kino, teatr, filharmonia) oraz prelekcje w zakresie racjonalnego trybu życia.

Na czas uczestnictwa w formach wsparcia osoby starsze mają zapewnione 2 posiłki dziennie (śniadanie i obiad), dla uczestników projektu z ograniczoną możliwością poruszania się jest zapewniony dowóz z miejsca zamieszkania do i z Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych w Jaśle. Ponadto wszyscy uczestnicy projektu zostali ubezpieczeni od NNW celem zwiększenia bezpieczeństwa oraz komfortu przebywania w DDP.


Wydłużono termin rekrutacji do projektu "Akademia Pełni Życia" do dnia 28.02.2018r. godzina 12:00.
Informacje w biurze projektu - Jasło, ul. Szkolna 25, pokój nr 311.

Regulamin rekrutacji do pobrania


Od 12 stycznia 2018r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle rozpoczął rekrutację do projektu "Akademia Pełni Życia"
Regulamin rekrutacji do pobrania